Pirinç Hakkında Bilmedikleriniz!

Pirinç, yer yüzünün en eski yiyeceklerinden biridir. 8000 yıldır Çinde yenildiği arkeolojik kayıtlardan bilinmektedir. Anadoluda 500 yıldır kullanılılmaktadır. Suda yetişen tek tarım bitkisidir. Yunanistan ve Romada önce ilaç olarak yetiştirilmiş besin olarak faydası daha sonra anlaşılmıştır.

Pirinç tarımı ilk olarak i.Ö 3.000 lerde Hindistanda başlamıştır. Türkiye de tahıl üretimine ayrılmış yaklaşık 14 milyon hektarlık tarım alanının 53 bin hektarında pirinç ekimi yapılır. Türkiye de üretilen pirinç üretimi yaklaşık 165 bin tondur Pirinç Çeşitleri Dünyada 7.000 -10.000 Pirinç çeşidi vardır. Pirinç oryza sativa Buğdaygiller familyasından sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir. Her başakçığın da bir çiçek vardır. Tanesi burada meydana gelir. içeriğinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir. Bu madde, gelişmeye yardımcı olur. Zihin açıklığı sağlar. Faydası Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar. Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır. unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. ishali keser

Özellikleri:

Buğdaygillerden kökleri bol su içinde yetişen bir bitki ve bu bitkinin, gıda olarak kullanılan tanesi. Mizacı sıcak ve kurudur. Buğdaydan sonra hububatın en gıdalısı ve karışımı en güzel olanıdır.

Faydaları:

Mideyi hafif tutar, kuvvetlendirir , Temizler ve bir zaman midede eğleşir. Hindistan tabipleri “Pirinç, sığır sütü ile pişirilerek yenilirse, gıdaların en üstünü ve en faydalısıdır” demişlerdir. Pirinç vücudu geliştirir, meniyi artırır, cildi güzelleştirir, gıda değeri de yüksektir. Kabızlık yapar, süt ile pişirilirse bu etkisi azalır. Şekerle alınırsa, mideden daha kolay geçer, şişmanlatır. Hz. Ali (r.a.) “Yiyeceklerin efendisi önce et, sonra pirinçtir”